اگر مدیر یک وب سایت ایرانی هستید و یا این که صاحب یک دامنه بین المللی هستید، حتما خبر تحریم دامنه های ایران توسط ریسلو (resello) را تا هم اکنون شنیده اید! ریسلو (رسلو) یک کمپانی هلندی آمریکایی هستش که ریجسترار (ثبت کننده) بیش از 80 درصد از دامنه های بین المللی ایرانی ها محسوب میشه، تمام دامنه های بین المللی مشتریان بجنوردهاست نیز تا به هم اکنون توسط ریسلو به ثبت رسیده اند، خبر تحریم ریسلو برای دامنه های بین المللی ایرانیان موجی از رعب و وحشت را برای مدیران سایت های ایرانی به وجود آورده است، اما به راستی حقایق و شایعات مربوط به تحریم دامنه ایرانیان توسط ریسلو چیست؟

واقعیت تحریم دامنه ایرانیان توسط ریسلو resello چیست؟

در هفته اخیر، ریجسترار ریسلو با ارسال یک اطلاعیه ایمیلی به تمام نمایندگان خود در ایران اعلام کرد که باتوجه به تحریم های جدید آمریکا بر علیه ایران، این شرکت (resello) برخلاف میل باطنی قادر نیست که همکاری خود را با نمایندگان و کاربران ایرانی ادامه دهد، طی این نامه رسمی، ریسلو به بجنوردهاست و سایر شرکت های هاستینگ اعلام کرد که از 27 تیر ماه سال 1396 اجازه ثبت دامنه جدید و انتقال دامنه جدید از سایر ریجسترار ها به ریسلو وجود نخواهد داشت. دقت کنید که امکان انتقال از سایر ریجسترار ها به ریسلو وجود ندارد نه امکان انتقال دامنه ها از ریسلو به سایر ریجسترار ها.

نتیجه گیری این قسمت: بنابراین طبق اطلاعیه ریسلو از تاریخ 27 تیر ماه فقط امکان ثبت دامنه جدید و انتقال دامنه ایرانیان از سایر ریجسترار ها به ریسلو وجود ندارد، و هیچ خطری سلامت دامنه های ایرانی را تهدید نمی کند و کاربران تا هر زمانی که تمایل داشته باشند قادر هستند دامنه خود را در ریسلو مدیریت کنند و یا این که دامنه خود را بدون هیچ محدودیتی به یک ریجسترار دیگر منتقل کنند.

حقیقت: دامنه شما در خطر نابودی نیست و در سلامت کامل به سر می برد…!

تحریم دامنه های دات کام .com

تکلیف دامنه هایی که تا 2 ماه دیگر منقضی می شوند، چیست؟

شرکت ریسلو در قسمت دیگری از این نامه اعلام کرده است که، امکان تمدید دامنه های ثبت شده توسط ریسلو، فقط تا 2 ماه پس از دریافت این اطلاعیه به صورت عادی وجود دارد. یعنی صاحبان دامنه های بین المللی فقط تا تاریخ 27 شهریور 1396 ماه قادر هستند دامنه خود را در ریسلو تمدید کنند، اما بعد از این تاریخ نیز امکان تمدید دامنه ها از مدیران سایت ها سلب نمی شود، بلکه بعد از 27 شهریور 1396 تعرفه تمدید دامنه های بین المللی در ریسلو تا 10 برابر افزایش پیدا می کند.

نتیجه گیری این قسمت: اگر دامنه بین المللی شما طی 2 ماه آینده منقضی می شود میبایست هرچقدر سریع تر نسبت به تمدید دامنه خود در پرتال کاربران بجنوردهاست اقدام کنید، در غیراینصورت پس از تاریخ 27 شهریور 1396 تعرفه تمدید تا 10 برابر حالت قبل افزاش می یابد.

نکته مهم: در نهایت بجنوردهاست میبایست دامنه شما را به یک ریجسترار دیگر انتقال دهد که مشمول قوانین تحریم ایران نباشد، و در طی پروسه انتقال فقط دامنه هایی امکان منتقل شدن را دارند که تاریخ انقضای آن ها بیش از 2 ماه باشد، بنابراین نکته مهمی که از این قسمت برداشت می شود این است که اگر دامنه شما طی 2 ماه آینده منقضی می شود، سریعا پس از مطالعه این خبر نسبت به تمدید دامنه خود اقدام کنید.

در نهایت تکلیف دامنه های بین المللی تحریم شده چه خواهد شد؟

در حال حاضر امکان ادامه همکاری با شرکت ریسلو وجود ندارد، بجنوردهاست و سایر شرکت های هاستینگ درحال عقد قرارداد با سایر ریجسترار های جهانی ثبت کننده دامنه هستند، تا دامنه های بین المللی مشتریان خود را طی روز های آینده بدون کوچک ترین مشکلی به سایر ریجسترار های ثبت کننده دامنه منتقل کنند و این مشکل برای همیشه برطرف شود، بدیهیست که سازمان جهانی نام های دامنه تحت عنوان ICANN همواره محافظ حقوق مالکین دامنه است و طی فرآیند های تحریم و انتقال دامنه ها به ریجسترار های جدید، به هیچ عنوان قرار نیست که مالکیت دامنه شخصی از وی سلب شود یا دامنه ای در خطر نابودی قرار گیرد، تمام اوضاع توسط شرکت های هاستینگ تحت کنترل است و شرکت های هاستینگ به خوبی از حقوق مشتریان خود محافظت می کنند و بدون کوچکترین مشکلی دامنه های مشتریان خود را به ریجسترار های جدید و مطمئن منتقل می کنند.

نتیجه گیری از این قسمت: تمام دامنه های بین المللی ثبت شده در ایران، همانند گذشته تحت مالکیت مالکان خود باقی می مانند و شرکت های هاستینگ پس از بررسی و عقد قرارداد های لازمه، دامنه های مشتریان خود را به ریجسترار های جدید منتقل می کنند، تمام مشتریان میبایست منتظر اطلاع رسانی شرکت های هاستینگ باشند.

چگونه متوجه شویم دامنه ما توسط ریسلو تحریم شده است یا خیر؟

ریسلو تمام دامنه هایی که با مالیکت ایرانی به ثبت رسیده است را تحریم نموده است، برای این که متوجه شوید دامنه شما توسط ریسلو به ثبت رسیده است یا خیر، وارد وب سایت who.is شوید، سپس در قسمت search box این سایت نام دامنه خود را وارد کنید و بر روی آیکون ذره بین کلیک کنید، در صفحه مشخصات دامنه اگر از قسمت Registrar Info در مقابل Name نوشته شده بود REALTIME REGISTER B.V. به این معناست که دامنه شما توسط resello به ثبت رسیده است.تحریم دامنه های ایران توسط رسلو یا رسیلو

اگر پس از هویز کردن نام دامنه وب سایت خود داخل سایت who.is با پیغام REALTIME REGISTER B.V مواجه شدید، هیچ جایی برای نگرانی وجود ندارد، شما میبایست در مرحله اول اگر دامنه شما تا دوماه دیگر منقضی می شود، آن را سریعا توسط شرکت هاستینگ تمدید کنید و سپس منتظر باشید تا شرکت هاستینگ شما اطلاعیه صادر کند و دامنه شما را طی روز های آینده به یک ریجسترار دیگر منتقل کند.

در شرایط تحریم دامنه های ایران، نهايتاً ما باید چکار کنیم؟

در ابتدا میبایست آگاه باشید که این تحریم ها فقط مشمول دامنه های بین المللی مانند: دات کام، دات نت، دات او آر جی، دات اینفو و هر پسوند دیگری به جز دات آی آر ir. است. (دامنه های تحریم شده: com. و net. و org. و info. هستند) به صورت خلاصه می توان گفت که اگر دامنه شما هم توسط ریسلو تحریم شده است، ابتدا تاریخ انقضای دامنه خود را بررسی کنید، اگر دامنه شما طی 2ماه آینده در حال منقضی شدن است، هرچقدر سریع تر نسبت به تمدید دامنه خود برای یک یا چند سال آینده اقدام کنید، اگر دامنه شما بین المللی باشد و  پس از 60 روز آینده منقضی شود، تمدید دامنه ها با 10 برابر تعرفه عادی قابل انجام هستند، لطفا در این زمینه کاملا جدی باشید و اگر دامنه شما طی 60 روز آینده منقضی می شود، سریعا نسبت به تمدید آن اقدام کنید. اگر دامنه شما تاریخ انقضا داشته باشد تا زمان خروج از تحریم ها و انتقال دامنه ها به یک ریجسترار دیگر، هیچ خطری کسب و کار شما را تهدید نخواهد کرد. اگر از تاریخ انقضای دامین خود اطمینان کامل ندارید، وارد ناحیه کابری خود در بجنوردهاست شوید و از قسمت دامنه ها –> دامنه های من را انتخاب کنید و از سربرگ سررسید بعدی تاریخ انقضای دامین خود را مشاهده کنید. در صورتی که در زمینه تاریخ انقضای دامنه و تمدید دامنه، شک یا شبه دارید، از طریق ارسال تیکت پشتیبانی از کارشناسان بجنوردهاست کمک بخواهید.